Domaine Folie

Obrázek nenastaven
Rully je vesnice s dlouhou historií. Může se pochlubit zámkem, který je ve stejné rodině již šest století, kostelem s elegantní zvonicí, ale i krásnými domy a parky. Klášter Saint-Bénigne v Dijonu, mocný Maison de Vergy, a vévodové z Bourgognu, hráli svou roli v historii těchto vinic v Côte Chalonnaise. Rully byla udělena jeho AOC v roce 1939 a nyní vyrábí červená vína (Pinot Noir) a bílá vína (Chardonnay) s oběma appellations Village a Premier Cru. Od počátku 19. století je navíc důležitým střediskem pro tvorbu CRÉMANT DE BOURGOGNE

Terroirs

Jemné rozdíly ve vínech jsou způsobeny rozdíly v půdě, expozici a nadmořské výšce, z nichž všechny se značně liší. Ve výškách 230-300 metrů, svahy kopců produkují vína, která mohou soutěžit s nejlepšími víny z nedalekého Côte de Beaune. Hroznů Pinot Noir roste na hnědých nebo vápenitých půdách s malými jíly v jejich líčení. Hroznová Chardonnay dává přednost jílovité půdě.


Rully v srdci Burgundska


Domaine de la Folie se nachází v Chagny na severu Côte Chalonnaise.
Vinařství má 13 hektarů vinné révy, včetně Rully Premier Cru Clos Saint-Jacques, které patří mezi nejprestižnější vína .

Vína z  tohoto vinařství se vyznačují eleganci, jemností z odrůd hroznů (chardonnay a pinot noir), charakter ročníku a svěžest, pravý podpis Domaine de la Folie.


Statek se nachází ve městě Rully,  a je proslulý jako zdroj nejlepších bílých vín v  této oblasti ,  nabízí čistá a elegantní vína.

Tento půvabný statek ze 16. století leží na vrcholu Montagne de la Folie, dlouhého, vysokého hřebene, který byl v dávných dobách považován za " rejdiště víl a skřítků, a místo, kde se smrtelníci neodvažují šlapat. Pozemek je v péči rodiny Noël-Bouton již tři století. Tak dlouho bylo považováno za předního výrobce vín v Rully. Jméno "La Folie" je velmi staré. Podle některých historiků, to může odkazovat na tanec víl, známý jako "la folia"

Domaine de la Folie znamení

Domaine de la Folie je jedinečný v Rully apellation v tom, že je nejsevernější v AC a jeho 32 akrů révy jsou nejvyšší v nadmořské výšce. Navíc - všechny kromě jedné z jejích vinic jsou monopoly, vinice patří  jen Domaine de la Folie, to znamená, že se napřiklad část vinice nebo řádků neděli s jiným vinařstvím, jak je to v Burgundsku běžné.  Severní kopec Montagne de la Folie leží na stejném vápenci jako obec Puligny-Montrachet, jen něco málo přes tři míle daleko.

Dvě premiérové ​​domény chardonnay, které jsou doménou vinařství, rostou na východním svahu. (často se říká, že prakticky všechny největší vinice na světě leží na východě). Mají výhled na starou cestu do Cluny a statek z 12. století, který kdysi poskytoval útočiště poutníkům, kteří šli do Santiaga, aby vzdali hold Saint-Jacques de Compostelle. Tato nejlepší premiér cru vinice je pojmenovaná po něm - Rully Premier Cru Clos Saint-Jacques

Sklizeň Domaine de la Folie v roce 1960

 
Z vyvýšeného místa panství se nabízí výjimečné panorama na okolní vinice. 
Domaine de la Folie je v rodině Noël-Bouton již po tři století.
Tato nemovitost byla obnovena a vyvinuta slavným fyziologem Etienne-Julesem Mareym, který byl profesorem na Collège de France, průkopníkem vývoje filmů a vynálezce chronofotografické pistole a sphygmografu. Jules Etienne-Marey, pradědeček majitele Jérôme Noël-Boutona, využil v roce 1890 na vrcholu kopce kruhové kamenné plošiny, na kterých mohl postavit svou otáčivou kamerovou pistoli, známého předchůdce videokamery.

Jeho přínos pro společnost mu vynesl jméno náměstí a sochu v Beaune.
 
Od poloviny devadesátých let minulého století se doména řídila zásadami lutte raisonnée změnami v zemědělských postupech, orání raději než postřikem herbicidy, opouštěním používání chemických hnojiv .


V současné době panství, od roku 2010, provozuje Baptiste a Clémence Dubrulle , pátá generace rodiny.Dynamická dcera Clémence, která vinařství vede a její manžel Baptise, který se stará o sklep a vinice se stali

dynamickou změnou a tak v současné době ve vinařství Folie dělají nejlepší vína.

jejich bílá vína se vyznačují čerstvostí a mineralitou, červená  elegantnost oovoce. kromě toho vyráběji i skvělé Marc

de Bourgogne.

 


 

Domaine de la Folie je Clem a Baptiste


Láhve Domaine de la Folie

 

 
Rully 1er Cru 'Clos Saint-Jacques'

 

Malá vinice (1,69 ha) klasifikovaná jako 1er Cru patří výhradně Domaine de la Folie, proto na etiketě můžeme najít slovo monopol. Dává komplexní Chardonnay zušlechťované citlivě v dubových sudech, elegantní a s potenciálem 10 i více let zrání. Nejlépe ho vychutnáme v burgundských sklenkách a s vařeným humrem.

Clos Saint Jacques je 4,2 akrů byl vysazen v roce 1952  a leží přímo na východ na strmém svahu. Víno je plné staré intenzity vinné révy, jemnosti a dlouhověkosti . Cím je starší tak patří kk nejlepších bílým vínům apelace.

Víno má zlatozelenou barvou, kktterá se s věkem prohlubuje. Vyniká nádhernými vůněmi živých květů (akátu, květu, zimolezu a velmi jemného bezového květu), stejně jako citronové, bílé broskve . Stárnutí přináší med, kdoule a sušené ovoce. Toto víno je plné ovoce, které je na patře živé a dobře zaoblené, masité a dlouhé. Má jak chlad, tak lesk z mramoru.

 

Intenzivní minerálnost s vynikajícím ovocem. Elegantní a lineární víno a ohromující hodnota.
     Terroir: Hlína a vápenec

  Výstava: Východ
    Plocha: Monopol 1,69 ha
    Průměrný věk révy: 80/90 let
    Práce révy: Pěstování půdy, udržitelné pěstování a ruční sklizeň v malých bednách
    Vinařství - Stárnutí: Nízkotlaké lisování, pečlivé usazování, vinifikace bez SO2 a stárnutí v sudech (20% nový dub)
    Konzervace: 10 let v závislosti na podmínkách a ročníku
    Ochutnávka: mezi 12 a 14 ° C

Těstoviny, bohaté ryby (losos, tuňák atd.), Korýši, měkký a měkký sýr, uzené maso
tvrdé sýryRully 'Clos La Folie'

Tato zděná
       vinice zaujímá severovýchodně orientovaný svah před domem.
       Současných 4,7 akrů Chardonnay
       byly vysazeny v roce 1972 a sdílejí s nimi dva parcely
       Aligoté, parcely cassis, a malý sad třešní. Stejně jako Aligoté, i toto je
       zvýšeno úplně v nádrži.

 Živá minerality. Křupavá. Světla v barvě., peckové ovoce s dobře vyvážený obsah kyselin.
Terroir : Argilo-calcaire
    Terroir: Hlína a vápenec
    Výstava: Severovýchod-východ
    Plocha: Monopol 1,96 ha
    Průměrný věk révy: 40 let
    Práce révy: Pěstování půdy, udržitelné pěstování a ruční sklizeň v malých bednách
    Vinařství - Stárnutí: Nízkotlaké lisování, pečlivé usazování, vinařství bez SO2 a stárnutí v sudech
    Konzervace: 7 let v závislosti na podmínkách a ročníku
    Ochutnávka: mezi 12 a 14 ° C